اسلام و زیست شناسی علم تجربی در تفاسیر بزرگان علم و وحی

انسان حیوان ناطق نیست، حیّ متألّه است

1612601
نوشته شده توسط داریوش طاهری اهواز

 

آیت‌الله جوادی آملی

 

آیت الله جوادی آملی:

انسان حیوان ناطق نیست، حیّ متألّه است

آیت‌الله جوادی آملی گفت: برخی خیال می کنند انسان یک حیوان ناطق است، یعنی جانوری است که حرف می‌زند، اما دین می‌گوید انسان، حیّ متألّه است. آنچه در بحث انسان‌شناسی محور است, علوم و اصول تجریدی است و هیچ ارتباطی با تجربه ندارد.

آیت الله جوادی آملی به تشریح مفهوم انسان از منظر دین پرداخته گفت: آنچه در بحث انسان‌شناسی محور است, علوم و اصول تجریدی است و هیچ ارتباطی با تجربه ندارد، آنچه ما با آن کار داریم و مشکل ما را حل می‌کند علوم تجریدی است، چرا که ما نمی‌خواهیم دام‌پروری کنیم، می‌خواهیم انسان‌پروری کنیم، اما هنوز بسیاری نمی‌دانند که تفاوت انسان و دام چیست. برخی خیال می کنند انسان یک حیوان ناطق است یعنی جانوری است که حرف می‌زند، اما دین می‌گوید انسان، حیّ متألّه است.

وی ادامه داد: مشکل ما صِرف تکثیر نسل نیست ما انسان می‌خواهیم، خلیفة الله می‌خواهیم و حرمتی را که قرآن برای انسان قائل شد؛ نفرمود من می‌خواهم خَلیف تهیه کنم، فرمود می‌خواهم خلیفه تهیه کنم، این تاء که تاء تأنیث نیست این تاء مبالغه است, بنابراین اگر ما این کار را بخواهیم بکنیم باید بدانیم که از علوم تجریدی استفاده کنیم و انسان‌شناسی درست کنیم تا رسالت زن‌ها و مردها مشخص بشود و راهکار مشخص شود، در انسان‌پروری اول طرح و برنامه مهم است و بعد اجرائیات.

وی با اشاره به توانمندی کامل زنان متدین در اداره کردن امور مربوط به حوزه زنان بیان داشت: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مثل سایر جوامع نیمی از آن مرد است نیمی از آن زن، ولی احتیاجات ما مشترک است، ما برای پرهیز از اختلاط و تماس نامحرم ناچاریم زن‌هایی در جامعه داشته باشیم که همه شئون جامعه را بلد باشند، نیمی از این جامعه را باید خود خانم‌ها اداره کنند و دیگر احتیاجی نباشد که کارهای زن‌ها را مردها انجام بدهند، تمام نیازهای زن‌ها را خود زن‌ها باید انجام بدهند.

آیت الله جوادی آملی در ادامه به تشریح مطالبات اصلی خداوند از زنان پرداخته گفت: مطالبات زنان باید مشخص بشود که من که زنم مطالبه اصلی من این است که مادر باشم، من برای این خلق شدم، آرامش منزل هم به عهده من است، مادر شدن هم مسئولیتی است به عهده من, خب اینکه فرمود شما این کار را انجام بدهید ﴿یُمْدِدْکُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ﴾ یعنی کمک مالی و داشتن فرزند صالح و سالم، محصول استغفار و راه درست رفتن شماست بنابراین ما می‌خواهیم انسان داشته باشیم که این انسان خلیفةالله باشد این مطالبه خداست از ما.

وی با تاکید بر وظیفه انسان در آباد کردن زمین، افزود: خدای سبحان در قرآن کریم به جِدّ از انسان می‌خواهد زمین را آباد کنید، آباد کردن زمین, داشتن فرزند است و گرنه این کسی که رفته خانه سالمندان توان آن را ندارد که زمین را آباد کند.

استاد برجسته حوزه علیمه قم  با بیان این مطلب که سَکینت جامعه به عهده مادران جامعه است گفت: خدا که زن را آفریده و سَکینت را به عهده او گذاشته است, مسکن آشیانه‌ای بیش نیست، چهاردیواری است، سکونت جامعه, سَکینت جامعه به عهده مادران جامعه است. زن اگر نتواند این امر را مدیریت بکند آن رسالت الهی را انجام نداده. انسان اگر بخواهند زمین را استعمار و مرمّت کند نیروی انسانی می‌خواهد.

وی با اشاره به کلام نورانی حضرت زهرا سلام الله علیها خاطر نشان کرد: وجود مبارک حضرت زهرا(سلام الله علیها) زینت زن را مشخص کرده است که زینت زن چیست اینکه نه نامحرم را ببیند نه نامحرم او را ببیند اما معنایش این نیست که زن از منافع جامعه بهره‌مند نشود و محروم بشود نه, زنان همه کارهای خودشان را باید خودشان انجام ‌دهند.

این مرجع تقلید به نتایج اخروی داشتن فرزند صالح اشاره کرده گفت: ما خیال می‌کنیم که فرزند را فقط برای همین می‌خواهیم که مشکل داخلی‌مان حل بشود ﴿یُمْدِدْکُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ﴾ تتمّه‌اش را عترت طاهرین فرمودند: «ولدٌ صالحٌ یدعُ له» ما تا ابد نیازمند به اعقابیم، این ولدٌ صالح که می‌گویند این نوه‌ها و نتیجه‌ها و نبیره‌ها را هم می‌گیرند ، پس داشتن فرزند تنها این نیست که مشکل دنیای ما را حل کند فرزند صالح مشکل آخرت را هم برای ما حل می‌کند منتها ما می‌توانیم او را صالح بپرورانیم دولت هم باید کمک بکند ملت هم باید کمک بکند چون این کار واجب کفایی است الآن اگر مسئولین طراز اول مملکت به فکر تکثیر نسل‌اند باید همه جوانبش هم رعایت بکنند.

آیت الله جوادی آملی تلاش در تولید و قناعت در مصرف را راهکار مقابله با مشکلات اقتصادی و رفاه زدگی عنوان کرده، ادامه داد: ما با تجمّل بخواهیم به سر ببریم هرگز چیزی ما را راضی نمی‌کند. حضرت امیر در نهج‌البلاغه تحلیلی می‌کند فرمود مال نعمت خوبی است ما نمی‌گوییم مال چیز بدی است ولی داشتن, کمال نیست. ما موظفیم دو کار بکنیم تلاش در تولید, قناعت در مصرف. اگر تلاش در تولید داشتیم مشکل اقتصادی پیدا نمی‌کنیم قناعت در مصرف داشتیم آن رفاه‌زدگی دامنگیر ما نمی‌شود.

درباره نویسنده

داریوش طاهری اهواز

مردان بزرگ در مکان و زمان نمی گنجند و متعلق به محدوده ی جغرافیایی و زمانی خاصی نیستند.

یک نظر

نظر بدهید